Scavengers Başlangıç Rehberi, Taktikleri

Scavengers isimli oyunda işinize yarayacak önemli taktikleri ve ipuçlarını öğrenin.


0

Selamlar dostlar. Bildiğiniz üzere kısa bir süre önce Scavengers isimli yeni bir Battle Royale oyunu çıktı. Aslında daha çıkmış değil sadece erke erişimde. Bu oyun ana mantık olarak diğer Battle Royale oyunlarına benziyor fakat tabi ki bu oyunu özel yapan ve diğer oyunlardan ayıran bazı ufak tefek farklılıklar bulunuyor. Bunlardan zaten rehber içinde bahsedeceğiz. Kısaca şimdilik sizlere şöyle bir bilgi verebilirim. Oyunda hem bir yandan loot yapıyorsunuz, hem craft yapıyorsunuz hem de diğer oyuncular ile savaşıyorsunuz. En sonda da bir gemiye binip oyunu bitirmeye çalışıyorsunuz. Tabi ki bir gemiye farklı gruplarda binebiliyor. Gemi kalkana kadar onlar ile içerde de savaşıyorsunuz. Scavengers başlangıç rehberi isimli bu konumuzda oyunda işinize yarayacak bir çok taktik ve ipucu vereceğiz. Hazırsanız konumuza geçiş yapalım.

Scavengers Başlangıç Renberi, Taktikleri

Şimdi sizlere oyun ile ilgili ufak biraz bilgi verelim. Oyunda bir gezegene inmiş bir şekilde başlıyoruz. Bu gezegende bizden materyal ve bazı maddeleri toplamamız isteniyor. Tabi ki bir yandan da bunları yaparken diğer oyunculara ve gezegende bulunan türlü yaratıklara karşı savaşmamış gerekiyor. Sonra işlemleri tamamlayıp gemi ile gezegenden ayrılıyoruz. Oyunda ki karakterlere de kaşifler deniliyor. Zaten oyunda Explorers olarak geçiyorlar. Ana mantık bu şekilde.

Scavengers (Explorers) Karakterleri

Oyunda şimdilik toplamda 7 adet karakter bulunuyor. Bu karakterlerden biraz bahsedelim. İlerleyen zamanlarda yeni kaşifler yani karakterlerde oyuna eklenecektir.

Tarık : Tarık karakteri keskin nişancı karakteri olarak karşımıza çıkıyor. Kullandığı ana silahı bir Sniper silahıdır. Tabi ki bunu oyun içinde level atlayınca açıyorsunuz. “Q” yeteneği ise yere bir zamazingo koymanızı ve onun etki ettiği alana düşman girince yavaşlamasını sağlıyor.

Valora : Ana silahı pompalıdır. yakın mesafede iş yapmaktadır. “Q” yeteneği ise kalkan çıkarır ve onun içinde belli bir süre hasar almazsınız. Takım oyununda çok iş yapar.

Halden : Can veren bir karakterdir. Yani support karakteridir. Ana silahı taramalı bir silah olan SCAR benzeri silahtır. “Q” yeteneği ise etrafta ki takım arkadaşlarınıza can vermektedir. Attığınız alan içinde olmalıdırlar.

Kali : Ana silahı oktur. Bu oku upgrade ederseniz yani yükseltirseniz çok büyük hasar verebiliyor. “Q” yeteneği ise belirli bir süre içinde yarı görünmez oluyor.

Jae : “Q” yeteneği ile var olan zırhı 2 katına çıkarmaktadır. Tank karakteri diyebiliriz. Ana silahı ise Melee bir silah olan balta benzeri bir silahtır. Yani yakın mesafeden düşmana vurur.

Letty : Ana silahı normal pistol benzeri bir silahtır ama güzel hasar verir. “Q” yeteneği ise düşmana sismik bir EMP dalgası atarak onu geriye püskürtüyor.

Cruz : Ana silahı SMG türünde seri atış yapan bir silahtır. “Q” yeteneği ile kendine hız verir. Hızlı koşarken arkasından çıkan yola takım arkadaşlarınızda girer ise onlarda hız kazanıyor.

Önemli : Karakterleri açmak için oyun içi para yani sarı renkli çip gereklidir.

Scavengers Başlangıç İpuçları

Oyuna girdiğiniz zaman elinizde hiç bir silah olmayacak. Sizde silah ikonu olan yerlere daha doğrusu kutulara gidip o kutuyu açarak silahları alacaksınız. Genelde mavi renk ile gösteriliyor. Parlak kutular masalar görürseniz onları gidip açabiliyorsunuz. Bunların içinden mermiler ve sağlık malzemeleri çıkıyor. Yeşil renkte bir + işareti görürseniz o size can veren bir eşyanın olduğunu gösteriyor. Aynı silah gibi. Gidip onu alabiliyorsunuz.

Oyunda elinizde silah olursa karakter yavaş koşuyor. Bu yüzden “X” tuşuna basarak elinizi boşaltabilir ve daha hızlı koşabilirsiniz.

Oyunda hava koşulları kötü diyebiliriz. Kış mevsimi yanında bir de kar fırtınası olunca zor oluyor. Sol altta Buz simgesinin olduğu mavi bir bar olacak. Oradan sıcaklığa bakabiliyorsunuz. Ara ara etrafta bulunan ateşlerin yanına gidip ısınabilir ve enerji toplayabilirsiniz. Sarı renkli bar ise Stamina yani enerjidir. Siz koştukça o düşecektir. Durunca ya da ateş yanına gidince yükselecektir. Ayrıca bunu barı yemek yiyerek doldurabilirsiniz.

Yemekleri kutuların ya da kasaların içinde bulabilirsiniz. Ya da etrafta gezen geyik ve kurtları öldürerek onlardan düşen etleri de alabilirsiniz. Direkt envanteri açarak yemeği seçerek yiyebilir ve enerji kazanabilirsiniz. Sağlık malzemelerini de aynı şekilde kullanarak kendinize can verebilirsiniz.

“M” tuşuna basarak haritayı açabilir ve etrafta ne var ne yok görebilirsiniz. Burada da alan kapanma olayı var. Aynı PUBG ya da Warzone’da olduğu gibi. Bu yüzden bu alana dikkat edin. İçinde kalırsanız hızlı bir şekilde ölebilirsiniz.

Ayrıca oyunda bir de fırtına bulunuyor. Bu fırtına sürekli hareket halinde ve sizin olduğunuz yere ulaşabiliyor. Bu fırtına harita içinde beyaz bir çember şeklinde gözüküyor, hareketli. Eğer bu fırtına gelirse direkt olarak bir evin ya da çadırın içine girmeniz gerekiyor. Bu şekilde bundan etkilenmiyorsunuz.

“Z” tuşu ile oyunda pingleme yani işaretleme yapabiliyorsunuz. Bu tuş size zor gelirse bunu değiştirebilirsiniz. Kendi keyfinize göre ayarlayabilirsiniz. Silahları, hayvanları ve düşmanları işaretleyebilirsiniz.

Oyunda “B” tuşu ile emote yani emoji kullanarak çeşitli hareketler yapabiliyorsunuz. Kısa iletişim için uygun fakat pek kullananı görmedim.

Scavengers başlangıç rehberi isimli konumuza devam ediyoruz. Oyunda “TAB” tuşuna basarak diğer takımların ve kendi takımınızın puanını görebilirsiniz. Amacımız puanı oldukça artırmaktır. Bu yüzden haritada puan veren yerlere gitmek gerekir. Zaten bunlar sayı ile belirtilmiştir. Bazı yerlerde örneğin 20 yazar.

Oyunda takım arkadaşınıza bir şey atmak isterseniz envanteri açıp bir eşya seçip “X” tuşu ile atabiliyorsunuz. Envanteri açmak içinde “I” tuşuna basın.

“C” tuşuna basarak craft bölümünü açıyorsunuz. Level atladıkça craftlayabileceğiniz şeyler olacak. Buradan seçerek bunları yapabiliyorsunuz. Zırh silah ve benzeri şeyleri yapabilirsiniz. Ya da bomba ve ısıtıcı gibi.

Koşarken “CTRL” tuşlu ile kayabilirsiniz. Dururken ise eğilirsiniz. Eğer yokuş aşağı koşarken bu tuşa basarsanız hızlı bir şekilde ileri uçarsınız.

Scavengers Semboller

“M” tuşuna basınca açılan haritanın sağında sembollerin ne olduğu yazmaktadır. Buradan istediğiniz yere gidebilirsiniz. Şunu belirteyim. Data Uplink yazan yere giderseniz bilgi yüklemesi yapıyorsunuz ve buda size puan sağlıyor Ayrıca bu sayede ölseniz bile puan kaybetmezsiniz. Bu önemli. Orbital Debris ise gök taşının düştüğü yeri gösterir. Oraya giderek malzeme toplayabilirsiniz. Supply Drop ise bildiğiniz bir kutu düşme alanıdır. Oradan da malzeme toplayabilirsiniz. Bunları oynadıkça kısa sürede çözersiniz. Shuttle ise oyunun son kısmında inen ve bizim bineceğimiz gemiyi gösterir. Salvageable Vehicles ise üzerinizde bulunan tamir eşyaları ile tamir edip kullanabileceğiniz araçları gösterir. Active Vehicle ise aktif olan bir aracı gösterir.

Scavengers (Research) Araştırma Nedir?

Oyunda hangi karakteri oynamak isterseniz menü de o seçili iken “Research” kısmına tıklayın. Burada ilk başta sadece Tier 1 açık olacaktır. Puan kazandıkça ve geliştikçe Tier 2 ve Tier 3 açılır. Orada bölümlerden birine tıklayarak yapabileceğiniz araştırmaları görürsünüz. Bir eşyaya tıklayınca sağ tarafta hangi malzemeleri istediği gözükür. Eğer her şey tam ise yapabilirsiniz.

Oyunda sağ üstte iki adet ikon göreceksiniz. Sarı olan çip para yani oyun içi para, batarya gibi olan işaret ise gücünüzdür. Bu, araştırma yaparsanız düşer ve her dakika yenilenir.

Ayrıca Research bölümünde bulunan “Salvage” isimli yerde sayı görürseniz oraya girin ve onları açın. Bunları kutu gibi düşünebilirsiniz. İçinden araştırma için gerekli malzemeler çıkacaktır.

Önemli : Thermal Boost isimli ısıtıcıyı öncelikle yapmanız önerilir. Çünkü bazı yerlerde hiç ateş bulamazsanız soğuktan ölebilirsiniz. Bu yüzden bunu yapın ve yanınıza alın. Soğukta, donmaya başlarsanız bunu kullanarak ısınabilirsiniz.

Talent bölümünde ise karakterlerin standart talentleri yerine yenilerini seçebileceğiniz araştırmalar yapabilirsiniz. Yani yeni talentler çıkarabilirsiniz.

Resources bölümünde ise topladığınız kaynakları ve miktarları göreceksiniz. Bunları yapmak için “farenin sol tuşuna” kırmak için ise “farenin sağ tuşuna” basmalısınız.

Ayrıca > Hangi Valorant Karakterisin Testini Çözebilirsin

Scavengers başlangıç rehberi, taktikleri isimli konunun sonuna gelmiş bulunuyoruz. Sormak istediğiniz bir şey olursa Discord’a gelerek ya da yorum yaparak sorabilirsiniz. Bol keyifli oyunlar.
Beğendiniz mi ? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
phobersus
Oyun ve Teknoloji Aşığı

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.