Enshrouded Başlangıç Rehberi – Taktikleri

Yeni hayatta kalma oyunu Enshrouded'da işinize yarayacak bilgiler öğreneceksiniz.


1
1 point

Enshrouded, Embervale dünyasının ölümcül bir shroud tarafından ele geçirildiği bir açık dünya hayatta kalma RPG oyunudur. Görevi diğer hayatta kalanları uyandırmak ve dünyayı yıkıcı sisten kurtarmak olan bir Flameborn rolünü üstleniyorsunuz. Görecek ve yapacak çok şey var gerçekten.

Enshrouded Başlangıç Rehberi isimli konumuzda sizlere bu oyunda işinize yarayacak her türlü taktiği ve ipucunu vereceğiz. Bu konu farklı bölgeleri keşfetmek, üsler ve atölyeler inşa etmek ve yolunuza çıkan düşmanlarla savaşmak için Alevin gücünü kullanmadan önce bilmeniz gereken her şeyi kapsıyor. Hazırsanız konumuza geçelim.

Enshrouded Başlangıç Rehberi – Taktikleri

Öncelikle oyunda bulunan temel mekaniklere bir göz atalım değil mi?

Enshrouded’daki hikayenin ve oyun deneyiminizin büyük kısmını Shroud (Sis) etrafında döndüğünü söylemeye gerek yok. Keşfettikçe sizi yenmeye çalışacak gezici düşmanlar değil, aynı zamanda zarar veren sis de olacaktır. Haritanın her yerinde, sisin ele geçirdiği alanları göreceksiniz, bu da bu alanlara girmeyi tehlikeli hale getiriyor.

Ayrıca rengine göre ayırt edebileceğiniz iki tür Sis vardır. Mavi Sise girebilirsiniz ancak bunu ne kadar süreyle yapabileceğiniz Alev Sunağınızın (Flame Altar) gücüne bağlı olacaktır. Kırmızı Sis ise Ölümcül Sistir ve Alev Sunağınızı (Flame Altar) güçlendirene kadar buna birkaç saniyeden fazla giremezsiniz.

Keşif

Oyun boyunca takip etmeniz gereken ve farklı bölgelerde de sürecek bir ana görev dizisi vardır. Bu görevleri tamamlamak, yeni alanlara erişmek için Alev Sunağınızı güçlendirmenizi ve artan zorluk seviyeleriyle başa çıkmak için ekipmanınızı yükseltmenizi de sağlayacaktır. Bu görevlerin bir parçası olarak Kadim Kulelerin (Ancient Spires) kilidini açacak ve size Sis Köklerinin (Shroud Roots), Alev Mabetlerinin (Flame Sanctums) ve Alev Sunaklarının (Flame Altars) yerlerini gösteren Dikilitaşları (Obelisks) okumanız gerekecek.

Oyunda ne kadar çok keşif yaparsanız o kadar çok ödüllendirilirsiniz. İster mağaraların içinde, ister düşman kamplarında, ister Sisin etrafına dağılmış olsun, reklam panolarındaki ve parşömenlerdeki bildirimleri arayın. Bunları, etraflarında parlak bir şekilde parlayan kırmızımsı bir renk tonuna bakarak fark edebilirsiniz.

İrfan Sayfalarını (Lore Pages) toplayarak sadece Embervale hakkında daha fazla bilgi edinmekle kalmaz, aynı zamanda bunlar genellikle haritanızdaki yeni ilgi çekici noktaları işaretler veya yan görevleri başlatır. Hazine bulma yan görevlerini tamamlamak sizi daha iyi ekipmanlar, silahlar ve hatta bazen zanaat yükseltmeleri ile ödüllendirecektir.

İnşa Sistemi

İnşa etmek sadece kendinize üs kurmak ya da yakındaki düşmanları uzak tutmak için değildir. Karakteriniz ve dünyayı daha fazla keşfetme yeteneğiniz için pratik faydalar da sağlar. İlk ve en önemlisi, üssünüz Dinlenmiş güçlendirmesini (Rested buff) aldığınız yer olacaktır. Üssünüzü rahat hale getirmek için zaman ve enerji harcamaya değer, çünkü konfor seviyeniz ne kadar yüksekse Dinlenmiş güçlendirmeniz de o kadar iyi olacaktır.

Buna ek olarak, Alev Sunağınızı (Flame Altar) yükseltmek daha büyük bir üs yapmanızı sağlayacaktır. Bu arada, Alev Sunağınızı güçlendirmek Sis içinde yani Shroud içinde daha uzun süre hayatta kalabilmenizi sağlar.

Craft Sistemi

Ne kadar çok craft yaparsanız, o kadar çok şey öğrenirsiniz. Oyuna bir dizi craft tarifiyle başlayacaksınız, ancak kısa süre içinde repertuarınızda yüzlerce craft tarifi olacak. İlk olarak balta ve kazma gibi bazı temel ekipmanları yapmak isteyeceksiniz, ancak daha fazla yiyecek aradıkça ve kayaları kazdıkça, yakında silah, cephane, iksir ve daha fazlasını yapmanıza izin verecek büyük bir kaynak kütüphanesine sahip olacaksınız.

Savaşma Sistemi

Oyunda deneyimleyeceğiniz savaş, küçük gruplar halinde yaratıklar ve böceklerle savaşmaktan büyük patron dövüşlerine kadar çeşitlilik gösterecek. Karşılaşacağınız düşmanlara bağlı olarak yakın dövüş ve menzilli dövüş stillerini kullanmanız gerekecek. Ancak Beceri Ağacında açabileceğiniz bir dizi beceri de bulunmaktadır.

Enshrouded’da Yapılması Gerekenler

Ana görev serisini takip ederek ve Embervale’de yapılacak her şeyi keşfederek, Enshrouded’da çok fazla saat harcayacaksınız. Önünüzdeki uzun yolculuğa hazırlanmak için yapmanız gerekenleri şimdi sizlere sunmaya başlıyoruz. Lütfen bunlara oyun başlarında önem verin ki sonrasında rahat edin.

Planör Yapın (Glider)

Planörün tarifini, Kül Mahzenlerinden (Cinder Vaults) ovalara indiğiniz mağara geçidinin başlarında açabilirsiniz. Buradaki yaratıkları öldürün ve cesetleri yağmaladığınızda Shroud Sporları toplayacaksınız. Bu, Planör yapmak için gereklidir, bu yüzden bunları aldığınızda hemen kilidi açılacaktır.

Bununla birlikte, Sis içinde yani Shroud içinde ki ağaçları keserek elde edebileceğiniz Shroud Odununa da ihtiyacınız olacak. İkinci görev serisini takip etmek için Shorud’a gidin, ancak görevi tamamlamadan önce geri gelip Planörünüzü üretmekten çekinmeyin, böylece kullanışlı araca erkenden sahip olursunuz. Bu, Embervale boyunca uçmak için kullanılabilir.

Önemli : Planör kullanırken Stamina tüketimini %30 azaltmak için Suikastçı Beceri Ağacındaki Havada Uçma Becerisinin kilidini açın.

Bir Çengel Kanca Yapın (Hook)

Enshrouded Başlangıç Rehberi isimli konumuza devam ediyoruz. Demirciyi (Blacksmith) bulduğunuzda, Kadim Mahzenin girişinde bir grup Leşçiyle de karşılaşacaksınız. Çöpçülerin üzerinde bir Çengel Kanca yapmak için ihtiyaç duyacağınız Metal Hurdalar olacak. Kadim Mahzenin etrafındaki alanı ve cesetleri yağmalayarak en azından bu önemli parçayı erkenden kuşanmak için yeterli Metal Hurda toplayın.

Çengel Kanca olmadan keşifte veya ana hikayeyi tamamlamada çok ileri gidemezsiniz, bu yüzden bunu ve Planörü mümkün olan en kısa sürede kuşanmalısınız.

Ekipmanlarınızı Onarın

Dayanıklılık Enshrouded’da garip çalışır. Çoğu oyun eşyaları onarmak için malzeme gerektirir, ancak bu oyunda ekipmanınızı korumak oldukça kolaydır. Eşyalarınız, ekipmanınızın ne zaman kırılacağını gösteren bir dayanıklılık çubuğuna sahiptir.

Ekipmanı onarmak için bir Tezgah ile etkileşime geçmeniz yeterlidir ve tüm eşyalarınız ücretsiz olarak onarılır. Ayrıca Embervale’de hayatınızı kurtarabilecek Örsler de bulabilirsiniz çünkü bunları teçhizatı onarmak için de kullanabilirsiniz.

Bir Değnek – Asa Kullanın

Güçlü silahlara erişiminiz olmayacağı için oyunun başlarında savaşmak oldukça zor olabilir. Düşmanlarla savaşmaya yaklaşabileceğiniz çeşitli yollar olsa da, kesinlikle bir Asa kullanmanın faydasını göreceksiniz. Düşmanlara uzaktan hasar vermek dövüşünüzün sonucunu belirleyebileceğinden oldukça faydalıdır.

Enshrouded’daki menzilli silahlar, envanterinizde mermi gerektiren Çıtalar ve Yaylar ile sınırlı bir mühimmat kaynağına sahiptir. Ancak asalar sadece dayanıklılık kaybettikleri için farklıdır, bu nedenle kendinize bazı kolay karşılaşmalar sağlamak için onları kullandığınızdan emin olun.

Hayatta Kalan Tüm Kişilerin Kilidini Açın

Enshrouded’da dünyayı daha fazla keşfetmenize yardımcı olacak değerli tariflerin ve eşyaların kilidini açabilmeniz için kaydetmeniz gereken 5 önemli NPC bulunmaktadır. Hepsi faydalı eşyalar ve tarifler sağlar, bu nedenle onları ne kadar erken bulursanız o kadar kolay ilerlersiniz.

  • Demirci – Zırh, Atölyeler, Aletler (Planör, Kanca)
  • Simyacı – İksirler, İksirler, Asa Şarjları (Büyüler)
  • Avcı – Sırt Çantası, Oklar, Zırh Setleri
  • Marangoz – Dekorasyon, Sihirli Sandıklar, Yükseltmeler
  • Çiftçi – Gıda, Tohumlar

Sırt Çantanızı Yükseltin

Eğer yapabiliyorsanız, küçük yükseltme boyutunu atlayın ve doğrudan orta boyuta geçin. Toplayabildiğiniz her şeyi toplamak, hasat etmek ve çıkarmak için mümkün olduğunca çok ekstra cep isteyeceksiniz.

Yemek Yiyin ve Atıştırmalıklar Alın!

Keşfe çıkmadan önce iyi bir yemek yeme ve yanınıza doğru yiyecekleri alma alışkanlığı edinin. Dayanıklılığınıza yardımcı olması için ister üssünüzün yakınında ister düşmanlardan yağmalayarak su alın. Bulduğunuz hayvanları avlayın, ardından onlardan elde ettiğiniz etleri pişirerek sağlığınızı artırın.

Gittiğiniz her yerden meyve ve sebze toplayın. Bunların her birinin farklı faydaları vardır ve ilk başlarda sağlık yenilemesi için her zaman Mor Çilek iyi bir seçenektir. Revelwood’a vardığınızda, sağlık yenileme atıştırmalıklarınıza Çilek ve gücünüzü artırmak için Fındık gibi yiyecekler de ekleyebilirsiniz.

Önemli : Bandaj üretin, ardından iksir stoklayana kadar sağlığınızı hızlı bir şekilde geri kazanmak için çilek ve Bandaj karışımını kullanın.

Arazi ve Yapıları Yok Edin

Enshrouded’u diğer hayatta kalma oyunlarından ayıran şey, dünyadaki araziyi yok edebilmenizdir, böylece daha yüksek alanlara erişebilir veya zor bir durumdan çıkış yolu kazabilirsiniz.

Çoğu zaman, Enshrouded’da keşif yapmak birden fazla şekilde yapılabilir, çünkü harika ekipmanlara sahip gizli hazinelere de rastlayabilirsiniz, bu yüzden yok etmeye değer bir şey görürseniz, bir denemek de fayda olacaktır.

Hızlı Seyahat

Tüm Hızlı Seyahat Noktalarının kilidini açmak sıkıcı olsa da, Embervale’deki kilit noktalara erişerek hayatınızı kolaylaştıracak, böylece önemli öğeleri kolayca bulabilecek ve oyunda ilerleyebileceksiniz.

Sadece Alev Sunağı için gerekli malzemeleri üzerinizde taşımakla kalmaz, aynı zamanda tuzaklar ve bulmacalarla dolu bir zindanı tamamlayarak Kadim Kulelerin kilidini de açabilirsiniz.

Günlük ve Görev Günlüğünüzü Kullanın

Enshrouded size yardımcı olmaz, bu yüzden Embervale’deki birçok sırrı keşfetmeniz gerekecek ama neyse ki güvenilir Journal’ınız yanınızda. Bu özellik renk kodlu oldukları için önemli görevleri takip etmenizi sağlar.

  • Sarı Görevler – Üssünüzü yükseltme ve Shorud’da gezinme konusunda bilgi sağladıkları için bunları ana görevler olarak ele alabilirsiniz.
  • Mavi Görevler – Bu görevler, NPC’lerinizin beceri ve yeteneklerini geliştirmenize yardımcı olur.
  • Gri Görevler – Unutulmuş diyar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bunlar irfanla ilgili görevlerdir.

Ayrıca > Enshrouded Silahlar Nasıl Yükseltilir?

Enshrouded Başlangıç Rehberi isimli konumuzun sonuna gelmiş bulunuyoruz. Sormak istediğiniz bir şey olursa yorum yaparak ya da Discord’a gelerek sorabilirsiniz. Hepinize bol keyifli oyunlar dileriz.

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZBeğendiniz mi ? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 point
phobersus
Oyun ve Teknoloji Aşığı

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format