Hababam Sınıfı Yeniden – Film İncelemesi

Bu konumuzda Hababam Sınıfı Yeniden isimli filmin detaylı bir incelemesini ve olumlu olumsuz yanlarını öğreneceksiniz.


1
1 point

Hababam Sınıfı Yeniden isimli filmimiz 12 Nisan 2019 tarihinde bizlerle buluştu.Normalde Mayıs ayında çıkması beklenen film 1 ay erken gösterime girdi.Bu konuda biraz fazla eleştiri yapacağımı sizlere şimdiden söylemek istiyorum.Pek iç açıcı bir inceleme olmayacak kusura bakmayın.Söz konusu böyle bir eser olunca, bizim çocukluk yıllarımızın efsanesi olunca açık açık konuşmak daha doğru olacaktır.Daha fazla uzatmadan Hababam Sınıfı Yeniden film incelemesi isimli konumuza başlayalım.Adım adım her şeyden bahsederek gideceğim merak etmeyin.

Hababam Sınıfı Yeniden Film İncelemesi

Öncelikle filmin konusundan biraz bahsetmek istiyorum. Hababam Sınıfı Yeniden filminin konusu tam olarak şu dostlar, okul karma eğitime geçiyor ve kız erkek karışık okumaya başlayınca bizimkilerin sınıfına kızlar geliyor.Başta birbirleri ile rekabet ediyorlar fakat sonra ortak bir amaç için birlik olup beraber hareket etmeye başlıyorlar.Birlik beraberlik güzel şeyler ama daha farklı bir konu olabilirdi.Her neyse şimdiden ağır konuşmaya başlamayayım. Çünkü bu filme giderken filmi çok kısa sürede çektiler umarım beklentileri karşılar diye gitmiştim. Ne yazık ki öyle olmadı.Şimdi yavaş yavaş incelemeye geçelim.

Film başladığında insan duygusal bir yaklaşım bekliyor fakat öyle olmuyor.Film başında direkt olarak Hababam Sınıfı öğrencilerini tanıtmaya başlıyorlar.Sınıfta daha doğrusu okulda çok fazla karakter bulunuyor.Gelin öncelikle bazı karakterlere bir bakalım.Kısa tutacağım korkmayın.

Hababam Sınıfı Yeniden Karakterleri, Oyuncuları

Format : Bilgisayar ve oyun bağımlısı, teknik bilgileri oldukça fazla.

Duba : Domdom yerine koyulan şişman yemek düşkünü bir öğrencimiz.

Racon : Sınıfın ağır abisi elde tespih takılan bir öğrenci.

Düldül : Oldukça sakar bir öğrenci her ortamı karıştıran bir tip.

Yakışıklı : Kızları etkilemede başarılı, karizmatik bir öğrenci.

Dudu : Okulun hizmetlisi, Hafize Ana’nın kızı rolündedir.

Düzgün : Hiç yalan söylemeyen oldukça düzgün bir tip.

Pamuk : Tam olarak bu tiplemenin ne olduğunu hatırlayamadım affola çünkü filmde çok az yerde geçiyor.

Elvis : Saçları ve görünüşü ile Elvis Presley’e benzeyen bir tip.

Bülent Hoca : Müzik hocası ve darbukaya dayanamayan, sesini duyunca oynamaya başlayan bir tip.

Kamil Hoca : Beden eğitimi öğretmeni, hava atmayı seven Body Ekrem benzeri bir tip.

Nuriye Hoca : İngilizce öğretmeni. Kendisini çok asil gören bir tipleme.

Mehmet Hoca : Okulun müdürü, Mahmut Hoca benzeri bir tip olmuş.

Pinti Lütfullah : Okulun sahibi, paracı bir tip.

Şimdi incelemeye devam edebiliriz.Karakterlerin tanıtımından sonra Düldül okula kızların geldiğini görür ve bunu sınıfa söyler.Sınıf birde acayip bir şekilde gaza gelir ve hepsi kızları görmek için dışarı fırlar.Burada çok abartı vardı gerçekten.Filmde bir anda kendinizi kızlar ve erkeklerin olayları içinde buluyorsunuz.Daha ilk 10 dakika da Türk erkeklerinin kız düşkünlüğü gibi saçma bir şey kafamıza kazınmış oluyor.Tabi ki bu süreç içinde hiç sarmayan sıkıcı muhabbetlerde cabası.

Tabi ki bu yeni kızlar da Hababam Sınıfı’na geliyor ve herkes kızlarla tanışmak için yarışmaya başlıyorlar.Okulda bulunan Bülent Hoca’nın ve Kamil Hoca’nın bile Nuriye Hoca’yı etkileme çabaları bir noktadan sonra sizi sıkmaya başlıyor.Yani bunu ya öğrenciler arasında yapın ya da sadece hocalar arasında.İki tarafta da durum böyle olunca film zaten -1 yemiş oluyor.

Ne hikmetse bir anda kızlar ve erkekler birbirlerine kurallar koymaya başlıyorlar iyi anlaşmak için.Kızlar bazı özel günlerinde daha hoş davranılması gerektiğinden yok kilo almışsınız gibi şeyler demeyin diyorlar.Tamam buraları geçtik,konu gerçekten çok hızlı ilerliyor bunu bir kez daha söyleyeyim.Sonra bir bakıyorsunuz bizimkiler kızlar ile Paintball oynamaya başlıyor.Kim kimden üstün bunu kanıtlamak için.Yani Paintball oynadıklarında saçma sapan duygusal anlar gerçekten hiç olmamış bunu da belirteyim.Paintball oynarken bizimkiler okulda yangın çıkarıyor ve okul sahibi Pinti Lütfullah birinin cezalandırılmasını istiyor.Bütün kamera kayıtlarını yok ettiğine inanan Format, bir kamerada Düzgün Ömer’in görünmesiyle şok oluyor.Mehmet Bey istemeye istemeye Düzgün’ü okuldan atıyor.Tabi ki bütün sınıf kızlar erkekler buna çok üzülüyorlar.Ömer’in veda etmesi bile bana göre bazı yerlerde çok yapmacıktı.

Bu noktadan sonra Hababam Sınıfı Ömer’in bir projesini gerçekleştirmek ve onu sevindirmek için birlikte mücadele etmeye çalışıyorlar.Tabi ki bu mücadele sırasında erkekler kızların odasına sızma gibi planlar yapıyorlar.Hatta Format bir gece kızların odasına gece gözlüğü ile giriyor fakat yakalanıyor.Hizmetli Dudu ise sanki Amerikan Güreşi yapar gibi Formatı dövüyor hatta bir sahnede bütün erkeklere saldırıyor.Yani böyle bir şey oldukça saçma olmuş.Hafize Ana olsa her zaman erkeklerin yerinde olur onların başına bir şey gelecek diye sürekli oradan oraya telaşlı bir şekilde koştururdu.

Bir sahnede bütün okulun öğrencilerinin ders arasında olduklarında yaptığı şeyleri görüyoruz.Koridorda uzun eşek oynamalar, taş kağıt makas oynamaları insanı düşündürmüyor değil.Gençlerimizi ne şekilde gösteriyorlar yazık demeden geçemiyorsunuz.Belki bu uzun eşeği, taş kağıt makas oyununu şimdiki bilgisayar oyunlarını eleştirmek için koymuş olabilirler fakat tadında olsaydı tamam derdim ama hiç olmamış.Çok ama çok eksik var filmde.

Bazı güzel sahnelerde vardı tabi ki.Format’ın kızların odasına girmesi, eski Hababam Sınıfı’na yapılan göndermeler.Bir sohbette eski Hababam Sınıfı bir maça için sobanın içine bile girmişler denmesi ve Racon’un onların eline kimse su dökemez onlar başkaydı diyerek güzel bir gönderme yapması.Fenerbahçe maçına kaçacakları zaman Dudu’nun gizli bir yerde bir kutu görmesi ve bu bana annemde kaldı demesi.Kutunun içinde de eski Hababam Sınıfı’nın Fenerbahçe maçına giderken kullandıkları eşyaların olması.Bu an gerçekten duygusal ve güzel bir andı.Ayrıca orada bir kağıtta “hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için” yazısını görmeleri ve birlik ve beraberliğe yapılan bir göndermenin olması.Fenerbahçe maçında eksi Hababam Sınıfı öğrencilerini görmeleri ayrıca maça giderken 7’den 70’e herkesin maça güler yüzle gitmesi de güzel bir mesaj vermekte.

Filmin sonlarında ise Hababam Sınıfı bir destek ve sponsorla birlikte Ömer’in projesini hayata geçiriyor.Mehmet Bey’in çabası olmasa hepsi neredeyse okuldan atılıyordu.Bülent Bey’in verdiği bir etkinlikte tanıdıkları kodamanlar sayesinde böyle bir destek buluyorlar.Sonra hepsi atılmayı beklerken projenin hayata geçirilmesi için gerekli maddi desteğin olduğunu görünce şaşırıyorlar.Ayrıca Düzgün Ömer’de okula tekrar dönüyor ve hepsine çok teşekkür ediyor.Şimdi gelelim filmin olumsuz ve olumlu yanlarına.

Hababam Sınıfı Yeniden Eksi – Olumsuz Yanları

Türk erkeklerinin aşırı derecede kız düşkünü olduklarını göstermeleri.

Konunun çok hızlı ilerlemesi.Bazı saçma ve basit espriler.

Öğretmenlerin çok etkisiz kalması, özellikle Mehmet Hoca tam anlamıyla bu rolün hakkını veremiyor.

Bazı karakterlerin başarılı oyunculuk yapamamaları.

Çok az güldürmesi.

Hababam Sınıfı Yeniden Artı – Olumlu Yanları

Şu an ki eğitim sistemine yapılan göndermeler.Parayı veren düdüğü çalar olayının artık her yerde olduğu belirtmek.Özel okul sahiplerinin paracı tutumuna yönelik eleştiriler.

Sosyal medyanın bazı yönlerine yönelik eleştiriler.

Eski Hababam Sınıfına yapılan güzel göndermeler, bazı duygusal sahneler.

Türk Oyunu olan Zula’ya yapılan gönderme.

Birlik ve beraberlik mesajı verilmesi.Öğretmenlerin her zaman öğrencilerin yanında olması gerektiğine dair mesajlar ve öğretmenlerin ilerde yaptıkları güzel şeyler nedeniyle unutulmayacak olmaları.İyi öğretmenler her zaman hatırlanır.

Film içinde geçen projenin bizim ülkemiz içinde oldukça yararlı bir proje olması.Okumak için yardıma ihtiyacı olan öğrencilere destek verilmesinin öneminin vurgulanması.

Görüşlerim : Film beklentileri karşılayamadığı için ve konunun çok saçma derecede hızlı ilerlemesi nedeniyle 10 üzerinden 5 veriyorum.5 puanı da içinde verilen mesajlardan dolayı veriyorum.Eğer büyük bir beklenti ile gitmezseniz orta kıvamda salondan ayrılırsınız.Çünkü güleceğiniz sahne çok ama çok az olacak.Beni en çok üzen şeyde film izlediğim salonda 35-40 yaş üstü insanlarında olması ve yüzlerinde ufak bir gülümseme dahi olmadan filmden ayrılmaları oldu.Çünkü onlar bu filmler ile büyümüş bir nesil.Şahsen ben utandım diyebilirim.Acele ile film çekerseniz olmaz.Ne yazık ki bizim ülkemizde her şeye maddi yönden yaklaşıyorlar.Hemen çekelim,nasıl olsa bilindik bir film elbet izlenir edası ile yaklaşılıyor.Bu yazıyı okuyan yönetmen ve yapımcılar olursa sadece bir süre oturup öz eleştiri yapmalarını istiyorum.Bu şekilde gidersek Türk film sektörü gelişemeyecek hatta daha kötüye gidecektir.Biraz ciddi iş yapın lütfen. İnsanları basit görmeyin.

Hababam Sınıfı Hakkında İlginç Bilgiler

Shazam 6 Güç Film İncelemesi

Hababam Sınıfı Yeniden film incelemesi isimli yazımızın sonuna geldik.Umarım bu incelemeyi beğenmişsinizdir. Eklemek istediğiniz bir şey olursa lütfen yorum yaparak düşüncelerinizi belirtiniz.Hepinize bol keyifli günler dilerim.

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ
Beğendiniz mi ? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 point
phobersus
Oyun ve Teknoloji Aşığı

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format