Discord Uygulaması Nedir Nasıl Kullanılır? 2021

Sesli iletişim uygulaması Discord ile ilgili her şeyi bu yazımızda öğreneceksiniz.


1
6 paylaşım, 1 point

Tüm oyuncuların,toplulukların yeni gözdesi olan Discord hakkında bir konu hazırlamaya karar verdim. Discord sesli iletişim uygulaması şu sıralar oldukça popüler.Bu popülerliğin sebeplerinden bahsedecek olursak bunlar bilgisayarı fazla yormaması,kullanışlı olması ve ücretsiz olmasıdır.Sürekli yeni güncellemeler ile gelişmesi bu uygulamayı bir adım önde tutmaktadır.Bu uygulama içinde kendinize ait bir kanal oluşturabilirsiniz.Bunun için para ödemenize gerek yok sadece kayıt olmanız yetecektir.Çoğu arkadaşımız bu uygulamayı merak etmektedir.Bu yüzden Discord kayıt,özellikleri ve benzeri her detayı Discord nedir nasıl kullanılır isimli bu konumuzda öğrenebilirsiniz.İlk önce sizlere bu uygulama hakkında bilgi vermek istiyorum.Sonra uygulama özelliklerinden bahsedeceğim.Yani nasıl kullanılacağını öğreneceksiniz.

Discord Nedir? Ne İşe Yarar?

Discord uygulaması bir sesli iletişim uygulamasıdır.Bu uygulama ile arkadaşlarınız ile internet üzerinden kolay bir şekilde iletişim sağlayabilirsiniz.Uygulamanın güzel yanlarından biri tamamen ücretsiz olmasıdır.Tabi ayrı ücretli bir paketi var fakat bana göre gereksiz.Hareketli avatarlar filan kullanabiliyorsunuz.Kendi kanalınızı da ücret ödemeden açabiliyorsunuz.Discord kayıt işlemini tamamladıktan sonra uygulamayı bilgisayarınıza indirebilir ve kurabilirsiniz.Bu uygulama bilgisayarda,Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı cihazlarda da kullanılabilmektedir.Şimdi bu uygulamanın nasıl kullanılacağına geçmeden önce kayıt olun ve bu işlemi aradan çıkaralım.Hesap oluşturmak için bu linke tıklayın > Discord Kayıt

Buradan gerekli alanları doldurun ve kayıt olduktan sonra e-mail adresinizi onaylamayı da unutmayın.Şimdi sizlere Discord nedir sorusunun cevabını vermiş oldum.Geçelim şimdi nasıl kullanılacağına.

Discord Nasıl Kullanılır?

Discord uygulamasını indirdik ve bilgisayarımıza kurduk.Yani böyle yaptığınız varsayıyorum.İndirip kurmak zaten oldukça kolay.Programı çalıştırıyoruz.E-mail adresimiz ve şifremiz ile programa giriş yapıyoruz.Giriş yaptıktan sonra karşınıza böyle bir pencere çıkacak.Resim ekliyorum.Sizlere karışık gibi gelebilir fakat hiçte öyle değil emin olun.Kısa sürede bu uygulamanın ustası olacaksınız.

discord nedir nasil kullanilir

Şimdi resimde gördüğünüz üzere arkadaş eklemek istiyorsanız arkadaş ekle alanına o kişinin Discord kodunu yazıyorsunuz.Bu şekilde arkadaş ekleyebiliyorsunuz.Yukarı alanda da tüm arkadaşlarınızı görebilirsiniz.Sol tarafa geçtiğimizde konuştuğunuz kişiler gözükecektir.En sol tarafta ise üyesi olduğunuz kanalları görebileceksiniz.Daire içinde gösteriliyor.Yine o alandan kendinize ait bir kanal da oluşturabiliyorsunuz.Uygulamanın en alt solunda ise kendi isminizi görmektesiniz.Resim ekliyorum.

discord nedir nasil kullanilir

Buradan kolaylıkla mikrofonu ve hoparlörü devre dışı bırakabilir tekrar devreye sokabilirsiniz.Örneğin resimde ikisi devre dışı olarak gözükmektedir.Sağda ki çarka tıkladığınızda ise kişisel ayarlara ulaşabilirsiniz.Gizlilik ayarları,isim değiştirme ve benzeri gibi ayarlara ulaşabilirsiniz.Daha bir çok ayar mevcuttur bunları siz kendinize göre ayarlayın.Ses ayarlarında isterseniz mikrofonu sürekli açık tutabilir isterseniz bas konuş kullanabilirsiniz.Ses seviyesini ayarlayabilirsiniz.Ayrıca bildirim kısmında da kendiniz istediğiniz gibi ayar yapabilirsiniz.Görünümde ister açık bir tema isterseniz koyu bir tema kullanabilirsiniz.Buralarda fazla detaya girmiyorum çünkü her şey çok basit.Tek yapmanız kendinize göre özelleştirmek.Şimdi nasıl kanal açılır veya başka bir kanala girilir görelim.

Discord Sunucu-Kanal Nasıl Açılır, Oluşturulur?

discord nedir nasil kullanilir

Şimdi ana menüde sol tarafta kanallarınız gözüküyor demiştim.Orada bulunan çember içinde artı işaretine basarsanız size üstte ki resimde bulunan bir pencere açılacak.İsterseniz kendiniz kanal oluşturuyorsunuz,isterseniz bir kanala katılabiliyorsunuz.Sunucuya katılmakta bir şey yok.Tek yapmanız gereken “bir sunucuya katıl” butonuna tıklamak ve size verilmiş olan kanal linkini boş yere yazarak giriş yapmak.Bu bu kadar kolay.Ben kanal açmaktan bahsetmek istiyorum.”Bir sunucu oluştur” butonuna bastığımızda sizden kanal ismi,kanal resmi ve server bölgesi seçmeniz istenecek.İsmi yazdınız resmide bilgisayardan seçerek eklediniz.Sunucu bölgesi seçiminde,seçiminizi Western Europe (Batı Avrupa) olarak belirleyin.Daha düşük bir pinge sahip olacaksınız.Evet kanalımız oluştu.Şimdi sol tarafta bir menü göreceksiniz.Bu kısımdan yeni odalar oluşturabilirsiniz.Resim ekliyorum.Discord nedir nasıl kullanılır isimli konumuz son sürat devam etmektedir.

discord nedir nasil kullanilir

Resimde gördüğünüz üzere isterseniz metin odası oluşturabilirsiniz isterseniz sesli sohbet odası.Metin odalarında sadece mesajlaşabilirsiniz,konuşamazsınız.Sesli sohbet odalarında ise sesli sohbet yaparak konuşabilirsiniz.Artı işaretine tıklayarak oda oluşturabilirsiniz.Oldukça kolay.Şimdi gelelim sunucu ayarlarına.Bunun için sol üstte kanalınızın adı yazmaktadır.Bu yazının solunda bir ok işareti var buna tıklayın ve sunucu ayarlarını seçin.

discord nedir nasil kullanilir

Resimde gördüğünüz üzere sunucu ayarlarına tıklıyoruz.Bu kısım sadece sahibi kurucusu olduğunuz kanallarda gözükmektedir.Bu seçeneğe tıklıyoruz ve karşımıza şöyle bir alan geliyor.Resim ekliyorum.

discord nedir nasil kullanilir

Discord nedir nasıl kurulur tarzı çoğu sorunun cevabını aldınız.Devam ediyoruz.Şimdi bu menüde bulunan tüm bölümlerden bahsetmek istiyorum.Şimdi ilk ön izleme kısmıyla başlayalım.Bu kısımda kanal isminizi resminizi ve sunucu bölgesini görebiliyorsunuz.Bunları değiştirebiliyorsunuz.

Moderasyon bölümünde ise kanalınıza ne tür üyelerin girmesini istediğinizi ayarlıyorsunuz.Benim size tavsiyem Düşük seçeneğini seçmeniz.Bu mail onaylı kullanıcılara giriş izni verdiğinizi göstermektedir.Bu sunucunuz için daha iyi olacaktır.Aşağıda ise sakıncalı içerik filtresi bulunuyor.Burada da “bir role sahip olmayan kullanıcılardan gelen mesajları tara” seçeneğini seçmeniz daha iyi olacaktır.

Audit Log kısmında ise sunucuda yapmış olduğunuz işlemleri teker teker görebiliyorsunuz.Burayı es geçelim burada işimiz yok.

Roller kısmı önemli.Burada sunucunuz için roller ekleyebiliyor ve istediğiniz kişileri bu rollere atayabiliyorsunuz.Her rolün farklı özellikleri ve rengi oluyor tabi ki.Bunları zevkinize göre ayarlayabiliyorsunuz.Resim ekliyorum,daha açıklayıcı olması için.

discord nedir nasil kullanilir

Sol üstte bulunan roller yazısının solunda ki artı işaretine tıklayarak rol ekleyebilir,bu rollere farklı renkle atayabilirsiniz.Tek yapmanız gereken rol adı kısmına yazmak istediğiniz rol ismini yazmak.Sonra renk seçmek.Aşağıda rol ayarları bulunuyor.Buradan bu farklı renklere sahip rolleri server içinde ayrı ayrı görmek istiyorsanız “rolü olan üyeleri farklı göster” seçeneğini aktif ediniz.Sizlere tavsiyem en üst bir rol yaratın ve bu rolün yönetici ayarını yine ayarlardan aktif edin.Kendinizi bu role ekleyin.Başka bir kişiyi eklemek isterseniz ana menüde gözüken kişilerin üstüne sağ tıklayarak istediğiniz role atayabilirsiniz.Yine bir çok ayarı bu bölümden yapabilirsiniz.Bunlar size kalmış.Discord nedir ne işe yarar gibi soruların kafamızdan tamamen gitmesini sağladık.

Discord HypeSquad Nedir, Ne İşe Yarar?

Discord Nitro Özellikleri Fiyatları

Discord Kanalını Geliştirme Yolları

Discord Üye Arttırma Yolları

Şimdi sırada entegrasyonlar var.Bu kısımda Youtube ya da Twitch hesabınızı ekleyebilirsiniz.

Emoji kısmında ise Discord uyumlu emojileri sunucunuz için ekleyebilirsiniz.Bilgisayardan seçerek ekleme yapıyorsunuz.Tam araştırmadım ama sanırım Discord için emoji paketleri bulunuyor.Bunu araştırmak lazım.

Webhooks kısmında ise sanırım belli konularda son haberleri güncellemelerin otomatik olarak sunucu içinde geçmesini sağlıyorsunuz.Bunu açıkçası denemedim.Yanlış bilgi vermek istemiyorum.

Widget kısmında ise sunucunuzun kimliğini davetiye kodunu bazı yerlere ekleyebiliyorsunuz.Eğer siteniz varsa sitenize de ekleyebiliyorsunuz.Bu sayede ziyaretçiler Discord kanalınıza kolaylıkla katılabilir.

Üyeler bölümünde ise sunucunuza üye olmuş herkesi görebilirsiniz.

Invites (Davetler) bölümünde de sunucunuza girmesi için belli kişilere gönderdiğiniz tüm davetleri görebilirsiniz.

Yasaklar kısmında ise sunucunuzda yasaklanmış kişileri görebilir bu kişilerin yasaklarını kaldırabilirsiniz.

Gördüğünüz üzere Discord uygulamasını kullanmak oldukça kolay ve basit.Evet artık Discord ile ilgili her şeyi öğrenmiş oldunuz.Bundan sonrası artık sizin zevk ve kararlarınıza kalıyor.

Önemli : Discord Serverımıza üye olarak yeni konuları anında sunucu içinde görebilir, çekilişleri ve etkinlikleri öğrenebilirsiniz. Bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.

Discord uygulaması nedir nasıl kullanılır adlı konumuzun sonuna geldik.Umarım faydalı ve detaylı bir anlatım olmuştur.Her bilgiyi sizlere vermeye çalıştım.Lütfen herhangi bir sorunda yorum yaparak sorununuzu belirtiniz.Yorumunuz en kısa sürede cevaplanacaktır.Diğer konulara göz atmayı da unutmayın.Emin olun bir çok işe yarar bilgi öğreneceksiniz.Arama kısmına Discord yazarak,Discord ile alakalı bütün konulara ulaşabilirsiniz.Diyeceklerimiz bu kadar.Hepimize bol keyifli iletişimler dilerim.

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZBeğendiniz mi ? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
6 paylaşım, 1 point
phobersus
Oyun ve Teknoloji Aşığı

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Merhaba Arda,
   Bildiğin üzere binlerce sunucu mevcut.Eğer farklı bir konuya sahip bir sunucun olursa insanlar gelecektir.Mesela bir çok oyun sunucusu var.Oyunla ilgili değilde daha farklı konularda açarsan daha iyi olacaktır.Biraz araştırma yapman lazım.

  1. Merhaba Nazlı,
   Tag derken nick yani kullanıcı isminden bahsediyorsan, sol altta kullanıcı ayarlarına girersen detaylı bir şekilde görebilirsin.

 1. Ben discord u kurdum ama bir şey gösterdi, ben de YETKİLENDİR dedim ve işler karıştı.Şöyle söyleyeyim, yukarda artı ve artının yanında
  CREATE NEW SERVER diyor ve orada kalıyor nasıl devam edebilirim?

  1. Merhaba Asya,
   Ayarlar kısmında bulunan Bağlantılar bölümüne tıkla ve orada hangi uygulamalar bağlı ise onları kaldırarak tekrar bir dene.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format