Starfield Başlangıç Rehberi – Taktikleri [GÜNCEL]

Starfield oyununa yeni başlayanların işine yarayacak bazı tüyolar.


2
1 paylaşım, 2 points

Starfield bir sürü detaydan oluşan bir oyun. Yeni başlayanlara korkutucu gelebilir fakat hiç de öyle değil. Uçacak gemiler, kaçırılacak hayvanlar, inşa edilecek karakollar, toplanacak eserler ve çözülecek büyük gizemleri var. Yine de oyunun kendisi, onu oynamanın pek çok detayı hakkında çok temiz değil. Starfield’a başlarken bilmeniz gerekenleri bu konuda bulacaksınız.

Starfield Başlangıç Rehberi isimli konumuzda oyuna yeni başlayanların işine yarayacak bazı tüyolar vereceğiz. Bu bilgiler ile oyun başında zorlanmadan ilerleyebilecek ve kafa karışıklığı yaşamayacaksınız. Hazırsanız konumuza geçelim ve bu temel bilgileri öğrenelim.

Starfield Başlangıç Rehberi – Taktikleri

Öncelikle sizlere şunu söylemek istiyorum. Her geniş kapsamlı RPG’nin “seçimlerinizin sonuçları vardır” seçeneği vardır, ancak Starfield’da varyasyon biraz daha derine iniyor. Ziyaret edeceğiniz yerleşik gezegenler ve büyük şehirler önceden tanımlanmıştır, bu nedenle oyuncular arasında değişmeyecek veya farklılık göstermeyecektir, ancak gezegenlerdeki bazı küçük şeyler, (mağaralar veya üsler gibi) rastgele oluşturulmuş ve rastgele yerleştirilmiş gibi görünmektedir. Bu da bazı görevlerde diğer oyunculardan farklı sistemleri, gezegenleri ve uyduları ziyaret edeceğiniz anlamına geliyor.

Starfield Ana Hikaye

Spoiler olabileceği için herhangi bir ayrıntıya girmeyeceğiz, ancak “Bilinmeyene Doğru” yu (Into the Unknown) tamamlayana kadar ana hikaye görevlerini oynamanızı öneririz. İlk iki görevi geçtikten sonra, istediğiniz sırayla üstesinden gelebileceğiniz üç görev elde edersiniz. “Bilinmeyene Doğru” Starfield’ın hikayesini tamamlıyor ve kritik yoldan sapmadan önce o kadar oynamamak oyunun büyük bir bölümünü atlamak anlamına geliyor. Aynı zamanda bu görevden sonra ana görevden biraz uzaklaşmanız gerektiğini de belirtmekte fayda var.

Starfield Yeteneklerin (Skills) Önemi

Starfield, yetenekleri geliştirmekten daha fazlasını yapar. Oyunun pek çok mekaniği, ilgili becerinin ilk seviyesinin arkasında kilitlidir – bu da yeteneği kullanmak için o beceriye en az bir beceri puanı koymanız gerektiği anlamına gelir.

Bu, yankesicilik (Theft), destek paketi kullanma (Boost Pack Training), Gizlilik Ölçer görme (Stealth), düşman gemisindeki belirli sistemleri hedefleme (Targeting Control Systems) ve kıyafetinize, geminize, silahlarınıza ve karakollarınıza, Becerilerine bir puan atana kadar kullanılamayacak çeşitli yükseltmeler gibi şeyleri içerir.

Boost Pack Training, Security ve Persuasion Oldukça Önemli

Starfield çok sayıda beceriye sahiptir. Toplam 82 adet (her biri dört dereceli). Geçmişinizden edindiğiniz üç becerinin yanı sıra, oyunun başından itibaren hayatınızı çok daha kolaylaştıracak birkaç beceri var, özellikle Boost Pack Training, Persuasion ve Security. Bunun ile ilgili detaylı bir konu ayrıca açılacaktır. Siz şimdilik bunu bilin yeter.

AUTO-HACK (Otomatik Hack) ve AUTO-PERSUADE’I (Otomatik İkna) Sık Sık Kullanın

İkna ve Güvenlik becerilerini edindiğinizde, çeşitli durumların üstesinden gelmek için daha fazla yöntem bulacaksınız. Ve daha fazla insanı hackleyip, ikna ettikçe, konuşmalarınıza ve hack’lerinize sırasıyla “otomatik ikna” ve “otomatik yuva (Auto Slot)” seçeneklerini ekleyeceksiniz.

Oynadıkça bu bypassları oldukça hızlı bir şekilde oluşturacaksınız. Bir İkna girişimi söz konusu olduğunda, otomatik bir başarı ile sonuçlanır. Otomatik yuva ise bunun yerine sizin için digipick’inize bir yüzük yerleştirir. Ekranınızın sağ alt köşesine bakarak birikmiş otomatik slotunuz veya otomatik ikna yeteneğiniz olup olmadığını görebilirsiniz.

GEZİNME ve HIZLI SEYAHAT

Starfield’ın Yerleşik Sistemlerinin yıldızlarında gezinmek menüler arasında fazla gezinmeyi gerektiriyor. Alışmak biraz zaman alacaktır. Hem bir gezegenin yüzeyinde hem de sistemler ve gezegenler arasında hızlı seyahat etmek için birçok seçenek olacak, ancak kilidini açmak için biraz çalışmak gerekiyor ve yapabilecekleriniz ve yapamayacaklarınız konusunda bazı beklenmedik kısıtlamalar olacak. Hızlı Seyahat ile ilgili ayrı bir konu da açılacaktır.

Rota Ayarla (Set Course) Çok Önemli

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Starfield’da bir yere gitmek istiyorsanız yıldız menüsüne alışmanız gerekecek. Yani, en azından, duraklatma ekranınızın sağ alt köşesindeki “Rota Belirle” düğmesini keşfedene kadar. Rotayı Ayarla’ya basarsanız, oyun otomatik olarak mevcut göreviniz için hızlı seyahat konumunu veya gezegeni getirecektir. Bu, Locaya veya daha önce hiç gitmediğiniz bir gezegene hızlıca geri dönmek için harika bir yoldur.

Tarayıcınızı (Scanner) Kullanın

Bir sonraki görev hedefini gerçekleştirmek için bir gezegene veya gemiye gittiğinizde, HUD’ınızda hedef(ler)iniz ve ekstra isteğe bağlı hedefler için işaretler olacaktır. Ancak bunlar arasında ayrım yapmanın bir yolu olmayacak. Konsolda LB veya PC’de F tuşu ile el tarayıcınızı yukarı çekerek her mavi elmasın tam olarak neyi temsil ettiğini görebilirsiniz.

Tarayıcı ayrıca bir sonraki hedefe ulaşmak için izlemeniz gereken bir rotayı vurgular. Bu harika bir şey çünkü şehirler oldukça labirent gibi olabiliyor, gemilerin içinden geçmek aldatıcı bir şekilde zor olabiliyor ve birden fazla katı olan binalar kafa karıştırıcı olabiliyor. Parlayan bir yola sahip olmak büyük bir yardımdır.

İşaretleri Okuyun

Starfield’da mini harita yoktur, bu nedenle şehirlerde hangi binalarda satıcı olduğunu bulmak sizin açınızdan biraz çalışma gerektirir. İlk olarak, her büyük yerleşim yerinin etrafına dağılmış sarı bilgi kioskları olacaktır. Genellikle tüm iş yerlerini ve çevrelerini listeleyen bir ticaret bölümleri olacaktır.

Ne aradığınızı öğrendikten sonra, binaların üzerindeki işaretleri okuyun. Ayrıca genellikle çeşitli ilgi çekici noktalara giden yolu gösteren tabelalar ve oklar da olacaktır. Tek güvenmeniz gereken şeyler bu tabelalardır.

Kapıların Önemi

Yerleşik Sistemler (Settled Systems) boyunca bulduğunuz çeşitli üs ve karakollarda gezinmek başlı başına bir güçlüktür. Bu yerlerde ilerlerken açamadığınız kapılarla karşılaşabilirsiniz. Çoğu kapıyı sadece onlara yaklaşarak ve ardından etkileşime girerek açabilirsiniz. Bazı hava kilitleri de bu şekilde çalışır. Ancak bazen “aç” uyarısı vermeyen kapılarla karşılaşabilirsiniz. Bunlar için etrafta yakınlarda bir anahtar veya düğme (ya da daha nadiren bir bilgisayar) arayın.

Birden Fazla Silah Kullanabilirsiniz

Hemen göze çarpmıyor, ancak her silah değiştirmek istediğinizde envanterinizi açmanıza ve beş farklı alt menüde gezinmenize gerek yok. Favori özelliğini kullanarak, hızlı slot menünüzde birden fazla silah kuşanabilirsiniz. Teknik olarak 12’ye kadar atanabilir, ancak iyileştirici öğeler için bir slot ayırmak da önemlidir.

Mermi (Ammo) Çeşitleri ve Ağırlık

Starfield’ın silahları, ateşledikleri geniş cephane kategorilerine (tüfek veya tabanca gibi) sahip değildir. Bunun yerine, silahlar düzinelerce listeden belirli bir mühimmat türü gerektirir. Favori silahlarınızın hangi cephaneyi kullandığını not edin, böylece fazladan satın alabilirsiniz. Genel olarak, her zaman cephane almalısınız. Neyse ki, tüm cephanelerin kütlesi sıfırdır, bu nedenle gördüğünüz her cephaneyi yağmalarsanız envanterinizi asla bunlarla doldurmazsınız. Benzer şekilde, sağlık paketleri ve digipick’lerin (Starfield’da “kilit açma” anlamına gelir) hiçbir ağırlığı yoktur. Tüm bu eşyaları gönül rahatlığıyla toplayabilirsiniz.

Ücretsiz Sağlık (Med Pack) Kitleri

Starfield başlangıç rehberi isimli konumuza devam ediyoruz. Yerleşik Sistemlerde yağmalarken, merak ettiğiniz öğenin yanında küçük kırmızı bir ok olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Eğer ok oradaysa, o eşyayı almak hırsızlıktır ve başınızı belaya sokabilir.

Bunun yararlı bir istisnası, çoğunlukla ilk yardım istasyonları gibi görünmektedir. Etrafta bunlardan çokça göreceksiniz. Çoğu zaman, içerideki sağlık paketi veya diğer Yardım malzemelerini nerede olursanız olun güvenle alabilirsiniz. Ücretsiz şifa için duvardaki yeşil dolaplara dikkat edin. Ama kırmızı simgeye de dikkat edin!

Uzay Giysilerinizi Giymek Zorunda Değilsiniz

Bir takım elbise, uzay giysisinden çok daha iyi görünüyor. Envanterinizde, uzay giysileri sekmesi altında, bir yerleşim yerindeyken uzay giysinizi göstermek veya gizlemek için RB’ye (Xbox’ta) dokunabilirsiniz, böylece bunun yerine sokak kıyafetlerinizle (kıyafet alt menüsü) dolaşabilirsiniz. Aynı şeyi kask sekmesi altında kaskınız için de yapabilirsiniz.

Değer (Value), Satış Fiyatı ile Aynı Şey Değil!

Aldığınız ganimetin bir kısmını kullanacaksınız çünkü sahip olduklarınızdan daha iyi, ancak çoğunlukla envanterinizi satacağınız eşyalarla dolduruyor olacaksınız. Envanterinizdeki herhangi bir eşyaya baktığınızda, bir değeri olacaktır – kaç kredi değerinde olduğu.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta, bu değerin bir satıcının size ödeyeceği fiyatla aynı olmadığıdır. Satış fiyatı değerin %13’ü civarında başlar. Ticaret Becerisine (Commerce Skill) puan vererek bu rakamları iyileştirebilirsiniz. Genel olarak konuşursak, silahlar ve teçhizatlar (giysiler, kasklar ve çantalar) en değerli olanlardır. Bunlar aynı zamanda en ağır şeylerdir.

Ticaret Kioskları (Trade Kiosks)

Starfield başlangıç rehberi devam ediyor. Eşyalarınız için uygun değeri elde etmek de güzeldir, ancak tüm eşyalarınızı elden çıkarmanız için yeterli krediye sahip bir satıcı bulmak ayrı bir sorundur. Starfield’daki satıcıların birçoğuna satış yapmaya çalıştığınızda cüzdanları acınacak kadar boş oluyor ve özel mağazalar yalnızca bazı eşyalarınızı kabul ediyor. Örneğin bir silahçıya giysi satamazsınız.

Her gezegende (uzay limanı olan yani Spaceport) gemi yöneticisinin yakınında bulunan sarı bir ticaret kiosku (Yellow Trade Kiosk) vardır. Bu kiosk satmak zorunda olduğunuz her şeyi – çalıntı malları bile – satın alır ve kredi rezervlerini günlük olarak sıfırlar. Yani nakit paranız bitse bile, ertesi gün geri gelip daha da fazlasını satabilirsiniz.

Asteroit Madenciliği

Starfield bunu açıkça belirtmiyor, ancak geminizden asteroitleri vurabilirsiniz. Yok edildiklerinde arkalarında bir maden yatağı bırakırlar. Eğer onu hedef alır ve 500 metre yakınına gelirseniz, birkaç kaynak için onu alabilirsiniz. Genellikle demir veya su gibi şeyler içerir.

Ev Alabilirsiniz

Karakter oluşturma sırasında “Dream Home” özelliğini seçerseniz, ücretsiz bir evle başlarsınız. Haftada sadece 500 kredi ödemeniz gerekir ve artık ödemek istemiyorsanız evinizi haczetmeyi seçebilirsiniz.

El Feneri (Flashlight)

El fenerinizi etkinleştirmek için PC’de F veya konsolda LB tuşunu basılı tutun (bir gezegenin yüzeyindeyken). El fenerinin etki alanı çok büyük değildir, bu nedenle bazı karanlık mağaralardan geçerken ekranınızın parlaklığını artırmak isteyebilirsiniz.

Ayrıca > Starfield Hızlı Seyahat (Fast Travel) Nasıl Yapılır?

Ayrıca > Starfield Zaman Atlaması Nasıl Yapılır?

Ayrıca > Starfield Boost Pack Nasıl Kullanılır?

Ayrıca > Starfield Kaçakçılık Nasıl Yapılır?

Ayrıca > Starfield Spacesuit (Uzay Giysisi) Nasıl Gizlenir?

Ayrıca > Starfield Beceriler (Skiller) Nasıl Yükseltilir?

Ayrıca > Starfield Field of View (FOV) Nasıl Değiştirilir?

Ayrıca > Starfield Gereksiz Eşyalar Nasıl Nerede Satılır?

Ayrıca > Starfield Kilit Açma (Lockpicking)

Ayrıca > Starfield Konsol Komutları Nelerdir?

Ayrıca > Starfield Crimson Fleet’e Nasıl Girilir?

Ayrıca > Starfield Gemi Nasıl Tamir Edilir?

Ayrıca > Starfield En İyi Ücretsiz Uzay Gemileri

Ayrıca > Starfield Hızlı Kredi Kazanma Yolları

Starfield başlangıç rehberi isimli konumuzun sonuna geldik. Umarım yeni başlayanlar için güzel bir kaynak olmuştur. Sormak istediğiniz bir şey olursa yorum yaparak ya da Discord’a gelerek sorabilirsiniz. Hepinize bol keyifli oyunlar dileriz.

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZBeğendiniz mi ? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
1 paylaşım, 2 points
phobersus
Oyun ve Teknoloji Aşığı

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format