LOL Wild Rift Detaylı Başlangıç Rehberi – Taktikleri 2024

Wild Rift'te başarıya ulaşmak için gerekli her türlü şeyi öğrenmeye hazır mısın?


1
1 point

League of Legends: Wild Rift, Riot Games’in son derece popüler MOBA’sının cep telefonunda oynanabilir versiyonudur, daha önce Valorant veya League of Legends’ın PC versiyonunu oynadıysanız, Wild Rift’in geliştiricisi Riot Games’i tanıyor olma ihtimaliniz de yüksektir. Tıpkı diğer MOBA’lar veya Çok Oyunculu Çevrimiçi Savaş Oyunları gibi, bu oyun da hedefe dayalıdır. Wild Rift’te, 5 oyuncu birlikte bir takıma yerleştirilir ve Wild Rift adı verilen kapalı bir alana gönderilirsiniz. Orada, 5 oyunculu başka bir düşman takıma karşı kazanmak için kullandığınız karakterden en iyi şekilde yararlanırken takım arkadaşlarınızla birlikte çalışmanız gerekir. Takım oyunudur bunu da belirtmek isterim.

LOL Wild Rift Detaylı Başlangıç Rehberi isimli bu konumuzda, oyuna yeni başlayanların işine yarayacak bir çok taktik ve ipucu öğreneceksiniz. Bu sayede oyunda zorlanmadan ilerleyecek ve daha fazla zevk alacaksınız. Hazırsanız konumuza geçiş yapalım.

LOL Wild Rift Detaylı Başlangıç Rehberi – Taktikleri

Oyunu telefonunuza yükledikten ve bir hesap oluşturduktan sonra, cihazınıza birkaç dosya daha yüklemeniz gerekecektir. Ancak bu ekstra dosyalar indirilip yüklendikten sonra oyuna başlayabileceksiniz. Bu biraz internet hızına bağlı olarak zaman alabiliyor.

Hesabınızı oluşturur oluşturmaz, oyunun ana haritası olan Wild Rift’e girebileceksiniz. İlk birkaç maç için, her şeyi öğrenebildiğinizden emin olmak için botlara karşı oynayacaksınız. Sonunda ilk öğreticiyi tamamlayacaksınız. Bunu yaptığınızda, düşman takımdaki gerçek oyuncularla karşı karşıya kalacaksınız. Takım arkadaşlarınız olarak dört gerçek oyuncunuz da olacak.

Her maç, bir şampiyon seçmenizle başlayacak. Oyunda yaklaşık yüz şampiyon var, bu yüzden oyunda ki karakterlere alışmak tamamen zaman işi. Bu sizi korkutmasın. Deneye deneye oynaya oynaya size en uygun karakteri bulacaksınız. Tüm şampiyonlar kendi tarzlarında benzersizdir. Yetenekleri, karakter tasarımları ve oyun tarzları farklıdır ve bu nedenle herkese uygun bir şampiyon vardır.

LOL Wild Rift Kontrolleri

İster League of Legends oyuncusu olun, ister ilk kez bir MOBA oynuyor olun, Wild Rift’in kontrolleri size çok yeni gelecektir. Ekrandaki kontrollerin kullanımının mümkün olduğunca kolay olması amaçlandığı doğru olsa da, belirli eylemlerin nasıl yapılacağını bilmek zor olabilir. Basitçe söylemek gerekirse, bilmeniz gereken sekiz kontrol var.

1- Hareket : Bunlardan ilki elbette hareket. Karakterinizin gitmesini istediğiniz yöne doğru ekrana dokunarak hareket edebilirsiniz. Alternatif olarak, ekranın sol altındaki sanal analog çubuğu kullanarak da hareket edebilirsiniz.

lol-wild-rift-detayli-baslangic-rehberi-2

2- Saldırı : Bir düşmana temel saldırı gerçekleştirmek için hedeflemek istediğiniz düşmana veya yapıya dokunmanız yeterlidir. Karakteriniz, siz başka bir yere dokunup durmalarını sağlayana kadar otomatik olarak otomatik saldırılar gerçekleştirmeye başlayacaktır.

3- Semboller : Ekranın sağ üst köşesinde içinde mavi ok bulunan bir simge ve ardından iki simge daha vardır. Bunlardan herhangi birine basılı tuttuğunuzda takım arkadaşlarınızın görmesi için harita üzerinde pingler yani işaretler gönderebilirsiniz. Pingler, takım arkadaşlarınızla hızlı bir şekilde iletişim kurmak için kullanılabilir, örneğin onları tehlikeye karşı uyarmak veya bir hedefi göstermek gibi.

4- Butonlar : Ekranın sağ alt kısmında dört dairesel simge göreceksiniz. Bu simgelere dokunulduğunda, hangi simgeye dokunduğunuza bağlı olarak karakterinizin dört yetenekten birini kullanmasını sağlayacaktır. Simgenin gri renkte olduğunu görürseniz ve henüz kullanmadıysanız, önce kilidini açmanız gerekir. Seviye atladığınızda, bu simgenin üstünde bir işaret göreceksiniz ve ona dokunarak kilidi açacaksınız.

5- Yetenekleri Güçlendirme : Bir yetenek simgesinin üzerinde bir ok işareti görürseniz, bu seviye atlayabileceğiniz anlamına gelir. Yeteneğinizin seviyesini yükseltmek ve daha güçlü hale getirmek için simgeye dokunmanız yeterlidir.

6- Altın : Ekranın sol tarafındaki mini haritanın altında, ne kadar altınınız olduğunu gösteren bir simge göreceksiniz. Simgeye dokunduğunuzda, karakterinizi güçlendirmek için altınla eşya satın almak için kullanabileceğiniz eşya dükkanı açılacaktır.

lol-wild-rift-detayli-baslangic-rehberi-3

7- Sihirdar Büyüleri : Ekranın alt kısmına yakın bir yerde, en alttaki yetenek simgesinin hemen solunda iki küçük simge bulunacaktır. Bu simgelere dokunarak maçın başında kuşandığınız iki Sihirdar Büyüsünden birini kullanabilirsiniz.

8- Teleport : Son olarak, sanal analog çubuğun altındaki mavi simgeye dokunmak karakterinizin geri çağrılmasını ve üsse dönmesini sağlar. Üssünüzün yakınındayken sağlık ve mana yenilersiniz.

Amacı Anlamak

Wild Rift maçlarının asıl amacını gözden geçirelim. Wild Rift’e girer girmez, üssünüzde kristalli bir yapı göreceksiniz. Düşman üssüne hızlıca baktığınızda, onların da farklı renkte benzer bir yapıya sahip olduğunu göreceksiniz. Buna ana kule diyebiliriz.

lol-wild-rift-detayli-baslangic-rehberi-4

Çoğunuzun zaten bunu anladığına eminiz. Oyunun ana amacı, kendi Nexus’unuzu düşman ekibinden korurken düşmanın kristal yapısını (Nexus olarak adlandırılır) yok etmektir. Bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır, çünkü her iki Nexus’u da savunan birkaç taret vardır. Bu taret yapıları, rakip takımın yaklaşan herhangi bir üyesine büyük hasar verir. Bu nedenle, oyuncular rakip takımın bağlantı noktasına ulaşmak için rakip şampiyonları ve kuleleri geçme konusunda akıllı olmak zorunda.

İşte bazı bilgiler;

 • Kendi kuleleriniz düşman takıma zarar verir.
 • Her iki takım için de ortaya çıkan küçük minyon yaratıklar vardır. Bunlar ya değerli altın ve deneyim için alınabilir ya da hedef alınmadan düşman taretine hasar vermek için dikkat dağıtıcı olarak kullanılabilir.
 • Belirli durumlarda kullanabileceğiniz ve tek bir maçta iki tanesini kuşanabileceğiniz birden fazla Sihirdar Büyüsü bulunur.
 • Maçta kazandığınız altınları kullanarak satın alabileceğiniz eşyalar vardır.
 • Ejderha ve Baron gibi size veya takımınıza güçlendirmeler sağlayan diğer hedefler bulunur.
 • Kazanmak istiyorsanız birlikte çalışmanız gereklidir.
 • İletişimi kolaylaştıran bir oyun içi sohbet seçeneği de mevcuttur.

Wild Rift’in Düzenini ve Rollerini Öğrenme

LOL Wild Rift Detaylı Başlangıç Rehberi isimli konumuza devam ediyoruz. Rakip takımın Nexus’una giden yol düz bir yol değildir. Çeşitli yollar yani koridorlar bulunur. Wild Rift haritasında, düşman Nexus’a ulaşmak istiyorsanız aşağı doğru itmeniz gereken üç şerit vardır. Her üç şeridi de her iki takım için üç taret savunacaktır. Tüm koridorların arasında orman alanı olarak adlandırılan bir alan bulunur. Bu alanda, değerli deneyim ve para için alt edilebilecek bir grup tarafsız canavar vardır.

lol-wild-rift-detayli-baslangic-rehberi-5

Ek harita hedefleri de ormanda bulunur. Ejderhalar, Yarık Habercisi, her iki güçlendirici ve Baron var. Bu özel canavarlardan herhangi birini yenmek, hangi canavar olduğuna bağlı olarak ya tüm takıma ya da sadece onu yenen şampiyona bir güçlendirme kazandırır. Haritada üç koridor bulunurken, oynanacak beş rol vardır. Takımın tamamlanması için takımın her üyesi tarafından bir rol seçilir.

1- Tekli Koridor (Solo) : İlk rol, solo koridor olarak da bilinen üst koridor şampiyonunun rolüdür. Bu rol belki de en izole olanıdır çünkü diğer koridorlardan çok uzaktadır. Bu koridordaki kuleler arasında da büyük bir mesafe vardır, bu da bu koridoru ittirmeyi zorlaştırır.

2- Orta Koridor (Midlane) : Sırada orta koridor şampiyonu var. Bu koridor en kısa olanıdır çünkü her iki takımın üslerini birbirine bağlayan düz bir çizgidir. Bununla birlikte, diğer koridorlara hızlı erişimi olduğu için en etkili koridor olarak da kabul edilir.

3- Alt Koridor (İkili) : Sırada ejderha koridoru veya ADC (saldırı) olarak da bilinen alt koridor şampiyonu gelir. Haritanın alt yarısında yer alan ADC’ye genellikle destek de katılır. Bu, burada bire karşı bir yerine ikiye karşı iki kapışılır.

4- Destek : Destek, yukarıda da bahsettiğimiz gibi genellikle alt koridorda ADC’ye katılır. Görevleri, diğer şampiyonları hayatta tutmak ve öldürmelerine yardımcı olmaktır. Destek şampiyonları, hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olan çeşitli yeteneklere de sahiptir.

5- Ormancı : Son olarak, Wild Rift’teki son rol ormancının rolüdür. Orman, koridorlar arasındaki boşluk olarak adlandırılır ve ormancı şampiyon bu alanda dolaşır. Yani orman içinde çıkan yaratıkları keser ve her koridora destek olur.

Wild Rift Yeni Şampiyonlar Nasıl Açılır?

Gelelim Wild Rift’te yeni şampiyonların kilidini açmaya. Bu oyunun şampiyon verme konusunda PC’deki muadiline göre çok daha cömert olduğunu göreceksiniz. Öğreticiyi geçtiğinizde, tamamladığınız her öğretici ve tamamladığınız her görev için en az bir şampiyonun kilidini açacaksınız.

Oyunun en başında size beş şampiyondan birini seçme seçeneği sunulacak olsa da, kimi seçeceğiniz konusunda çok fazla stres yapmanıza gerek yok. Bunun nedeni, öğreticiyi geçtikçe sunulan tüm şampiyonların ve daha fazlasının kilidini açacak olmanızdır.

10. seviyeye ulaştığınızda aşağıdakilerin kilidini açmış olursunuz;

 1. Garen
 2. Jinx
 3. Seraphine
 4. Ahri
 5. Blitzcrank
 6. Master Yi
 7. Ashe
 8. Annie
 9. Vi
 10. Nasus
 11. Lux
 12. Janna

Oyun ayrıca haftalık ücretsiz şampiyon rotasyon sistemine sahip. Adından da anlaşılacağı gibi, bu sistem belirli şampiyonların bir hafta boyunca tamamen ücretsiz oynanmasını sağlıyor. Liste her hafta rastgele olsa da, oyuncuların başka türlü deneyemeyecekleri şampiyonları oynamalarına olanak tanıyor. Ancak sürekli olarak ücretsiz verilmeyen bir şampiyonun kilidini açmak istiyorsanız, bunu yapmanın da yolları var.

İlk yol, Mavi Öz adı verilen oyunun ilk oyun içi para birimini kullanmaktır. Mavi Özler maçları tamamlayarak, etkinliklere katılarak, seviye atlayarak ve hatta görevleri tamamlayarak kazanılabilir. Yeterince Mavi Öz topladığınızda, oyun içi mağazaya giderek istediğiniz şampiyonu satın alabilirsiniz.

Alternatif olarak, şampiyon satın almak için premium oyun içi para birimi olan Vahşi Çekirdekleri de kullanabilirsiniz. Ancak, bu para birimine sahip olmanın tek yolu gerçek para kullanmaktır, bu nedenle birçok oyuncu bu yöntemi kullanmayabilir.

Yeni başlayanlar için, belirli etkinlikler size belirli şampiyonlara erişim sağlar. Bazen, Wild Rift hesabınızı Twitch hesabınıza bağlar ve belirli yayınları izlerseniz Twitch dropları da şampiyonların kilidini açmanızı sağlar. Son olarak, oyunda ilerleyerek sandıklar kazanabilirsiniz. Bu sandıklardan bazıları, yeni şampiyonların kilidini açmak için kullanılabilecek şampiyon parçaları içerir. Ancak bu yöntemler rastgeledir ve özellikle istediğiniz şampiyonun kilidini açmanıza izin verir.

Ayrıca > Hangi Valorant Karakterisin?

Ayrıca > LOL Wild Rift En Güçlü Karakterler

LOL Wild Rift Detaylı Başlangıç Rehberi isimli konumuzun sonuna gelmiş bulunuyoruz. Sormak istediğiniz bir şey olursa yorum yaparak ya da Discord’a gelerek sorabilirsiniz. Hepinize bol keyifli oyunlar dileriz. Wild Rift ile ilgili rehberler gelmeye devam edecektir.

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZBeğendiniz mi ? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 point
phobersus
Oyun ve Teknoloji Aşığı

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format